Hur man böjer tala


  • Tåla böjning
  • Ringa rang rungit
  • Prata verb
  • Konjugering av verbet att tala

    Att tala - Verbböjning på Svenska

    VerbtidVerbkonjugation
    Infinitiv:att tala
    Presens:talar
    Preteritum:talade / talte
    Supinum:talat / talt
    Imperativ:tala!
    Presens particip:talande
    Passiv:talas

    Aktiv verböjning av att tala

    Med hjälp av konstruktionerna ovan kan vi böja verbet att tala i alla tider och personer. Tabellen nedan visar de aktiva böjningsformerna av att tala. Till skillnad från passiv verbböjning berättar de aktiva konstruktionerna vem som agerar och är därför ofta bättre att använda. Genom att aktivt uttrycka dig undviker du tungt och oprecist språk.

    Nominella former

    Infinitiv: Att tala

    Presens particip: talande

    Supinum: talat / talt

    Indikative

    Presens
    jagtalar
    dutalar
    han/hon/den/dettalar
    vitalar
    nitalar
    detalar
    Perfekt
    jaghar talat / talt
    duhar talat / talt
    han/hon/den/dethar talat / talt
    vihar talat / t

    Verb konjugation

    Konjugera Talar på Spanska

    Böjning av spanska verb

    Indicativo

    Presente

    • yo talo
    • tú talas
    • él/ella/usted tala
    • nosotros/as talamos
    • vosotros/as taláis
    • ellos/ellas/ustedes talan

    Pretérito perfecto

    • yo he talado
    • tú has talado
    • él/ella/usted ha talado
    • nosotros/as hemos talado
    • vosotros/as habéis talado
    • ellos/ellas/ustedes han talado

    Pretérito imperfecto

    • yo talaba
    • tú talabas
    • él/ella/usted talaba
    • nosotros/as talábamos
    • vosotros/as talabais
    • ellos/ellas/ustedes talaban

    Pretérito pluscuamperfecto

    • yo había talado
    • tú habías talado
    • él/ella/usted había talado
    • nosotros/as habíamos talado
    • vosotros/as habíais talado
    • ellos/ellas/ustedes habían talado

    Pretérito indefinido

    • yo talé
    • tú talaste
    • él/ella/usted taló
    • nosotros/as talamos
    • vosotros/as talasteis
    • ellos/ellas/ustedes talaron

    Futuro

    • yo talaré
    • tú talarás
    • él/ella/usted talará
    • nosotros/as talaremos
    • vosotros/as talaréis
    • ellos/ellas/uste

      Konjugering av verbet att tåla

      Att tåla - Verbböjning på Svenska

      VerbtidVerbkonjugation (irregular)
      Infinitiv:att tåla
      Presens:tål
      Preteritum:tålde
      Supinum:tålt
      Imperativ:tål!
      Presens particip:tålande
      Passiv:tålas

      Aktiv verböjning av att tåla

      Med hjälp av konstruktionerna ovan kan vi böja verbet att tåla i alla tider och personer. Tabellen nedan visar de aktiva böjningsformerna av att tåla. Till skillnad från passiv verbböjning berättar de aktiva konstruktionerna vem som agerar och är därför ofta bättre att använda. Genom att aktivt uttrycka dig undviker du tungt och oprecist språk.

      Nominella former

      Infinitiv: Att tåla

      Presens particip: tålande

      Supinum: tålt

      Indikative

      Presens
      jagtål
      dutål
      han/hon/den/dettål
      vitål
      nitål
      detål
      Perfekt
      jaghar tålt
      duhar tålt
      han/hon/den/dethar tålt
      vihar tålt
      nihar tålt
      dehar tålt